Dieta dla diabetyków potocznie zwana „dietą cukrzycową”

Cukrzyca typu II to choroba metaboliczna zbierająca coraz większe żniwa zarówno w Polsce jak i na świecie. Według statystyk Głównego Inspektoratu Sanitarnego, z tą przypadłością boryka się aż 3 miliony osób w naszym kraju, z czego 1/3 nie jest jeszcze zdiagnozowana. Dodatkowo stan przedcukrzycowy dotyczy od 2 do 2,5 miliona rodaków. Przyczynami cukrzycy są uwarunkowania genetyczne połączone z nieodpowiednim stylem życia. Nadmierna masa ciała, słodzone napoje, przetworzona żywność, nieodpowiednia długość snu, brak aktywności fizycznej – każdy czynnik dokłada swoich pięciu groszy do choroby metabolicznej, będącej furtką do dalszych problemów zdrowotnych. Diabetycy, bo tak nazywane są osoby z cukrzycą, mają bowiem wyższe ryzyko chorób układu krążenia, amputacji kończyn, ślepoty, niewydolności nerek i umierają średnio o 10 lat szybciej w porównaniu do osób zdrowych. Głównym problemem w cukrzycy typu II jest zbyt wysokie stężenie glukozy we krwi i oporność tkanek na insulinę. Prostszymi słowy – nasze komórki są upośledzone i nie potrafią korzystać z substancji dających energię, które są zawarte w jedzeniu. Mamy dla Ciebie jednak dobrą wiadomość – zamawiając nasz catering masz pewność otrzymania jadłospisu zbilansowanego przez naszych Dietetyków, a ten w połączeniu z regularną aktywnością fizyczną zminimalizuje powikłania Twojej choroby w potężnym stopniu!

Kiedy zbyt wysokie stężenie glukozy we krwi szaleje w naszym organizmie, głównym zadaniem dietetyka jest prawidłowe skomponowanie posiłków – tak, aby niwelować soki cukru. W tej materii mamy do wyboru kilka sprawdzonych strategii żywieniowych, z których nasi fachowcy wybiorą dla Ciebie tę optymalną. Jadłospis może mieć zabarwienie wegetariańskie, lecz jeśli nie wyobrażasz sobie bazować wyłącznie na posiłkach bezmięsnych – równie dobrze sprawdzi się prawidłowo skomponowana dieta paleo. Kluczem do zniwelowania skutków ubocznych cukrzycy jest nauka prawidłowych nawyków żywieniowych, abyś w przyszłości z przyjemnością sięgał po korzystne dla Ciebie produkty, a słowo „dieta” nie powodowało ciarek na plecach, tylko kojarzyło się pachnącym, domowym obiadem. Tak, napisaliśmy „domowym obiadem” bo większość polskich przepisów da się przyrządzić w wersji prozdrowotnej, nie tracąc przy tym smaku – udowodnią Ci to nasi eksperci. Zapewniamy, że zakochasz się już od pierwszego spróbowania naszego cateringu. Makroskładnikiem budzącym najwięcej kontrowersji w przypadku cukrzycy są węglowodany. Według niektórych prac naukowych, najlepszą metodą walki z cukrzycą typu II jest jadłospis o niskim udziale węglowodanów, z wyższą zawartością białka i o niskim indeksie glikemicznym [1]. Polskie Towarzystwo Diabetologiczne idzie o krok dalej sugerując, ażeby ilość węglowodanów była dostosowana do aktywności fizycznej pacjenta, a ich podaż powinna mieścić się w granicach 45-60% [2]. W pełni zindywidualizowana dieta otrzymująca wsparcie od regularnie wykonywanej aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności daje porównywalne efekty w terapii cukrzycy typu II co stosowane leki!

Podsumowując, cukrzyca typu II to furtka do wielu chorób metabolicznych. Pierwszym krokiem w terapii tego schorzenia powinna być zmiana stylu życia obejmująca prawidłową dietę i aktywność fizyczną. Jeśli nie masz pomysłu jak zdrowo i smacznie gotować – nie zwlekaj – zgłoś się po dietę do naszego cateringu dietetycznego. Dieta ta jest indywidualna, zależna od wieku, płci, aktywności fizycznej. Bazuje na produktach o niskim indeksie glikemicznym i/lub ładunku glikemicznym, regularnym spożywaniu posiłków, zwiększonej ilości błonnika, unikaniu nasyconych kwasów tłuszczowych, tłuszczy trans, wysoko przetworzonych potraw. Celem głównym jest uregulowanie poziomu glukozy we krwi.

[1]Źródła:

  1. Ajala O, English P, Pinkney J Systematic review and meta-analysis of different dietary approaches to the management of type 2 diabetes. Am J Clin Nutr 2013 Mar;97(3):505-16
  2. Polskie Towarzystwo Diabetologiczne, zalecenia kliniczne dotyczące postępowania u chorych na cukrzycę 2017, 2017, tom 3, suplement A

Przy tworzeniu tekstu pomagał dietetyk Arkadiusz Matras.

Pozostałe diety