Osoby nastawione na bardzo szybki efekt na pewno zainteresują się dietą norweską. Dieta ta trwa tylko 14 dni i pozwala zrzucić nawet do 10 kg. Jest niskokaloryczna oraz niskowęglowodanowa. Należy zaznaczyć, że ten sposób żywienia nie powinien być stosowany więcej niż raz do roku i jest bardzo restrykcyjny, przez co wymaga od pacjenta dużej samodyscypliny.

W diecie norweskiej dozwolone są trzy posiłki, o 8:00, 12:00 oraz 16:00, które muszą składać się z określonych produktów. Ten sposób żywienia zabrania bowiem łączenia węglowodanów z tłuszczami. Pacjent spożywa głównie gotowane jajka oraz grejfruty oraz powinien wypijać dziennie minimum 2 litry wody. Dozwolone są także:

  • warzywa (pomidory, sałata, marchew, szpinak, surówki)

  • zupy warzywne

  • wołowina, jagnięcina, pierś z kurczaka (pieczone bez tłuszczu)

  • chude gatunki ryb

  • pieczywo pełnoziarniste

Przykładowy jadłospis diety norweskiej:

Dzień I:

Śniadanie: 3 jajka na twardo, czarna kawa

II śniadanie: 2 jajka na twardo, grejfrut, herbata ziołowa

Obiad: pieczona pierś kurczaka (bez tłuszczu), surówka z pomidora i selera naciowego, grejfrut, herbata ziołowa

Dzień II:

Śniadanie: 2 jajka na twardo, 1 grejfrut, czarna kawa

II śniadanie: 2 jajka na twardo, surówka z jabłka, selera i ogórka, herbata ziołowa

Obiad: gotowana wołowina, sałatka ze szpinaku i pomidora

W badaniach naukowych nie została potwierdzona zasadność niełączenia węglowodanów z tłuszczami. Dieta norweska zaliczana jest do grona diet bardzo niskokalorycznych, które owszem, mogą przyczynić się do szybkiej utraty masy ciała, ale zaprzestanie ich stosowania i powrót do dawnych nawyków żywieniowych spowoduje efekt jo-jo. Dieta norweska może również spowodować zwiększoną drażliwość, omdlenia oraz ogólne osłabienie organizmu. Tej diety nie powinny stosować osoby starsze, osłabione, kobiety w ciąży i karmiące, nastolatkowie oraz osoby z chorobami przewlekłymi.

Pozostałe diety