Głównym założeniem jest ograniczenie węglowodanów oraz zwiększenie ilości tłuszczu w diecie, dzięki czemu według jej twórcy dojdzie do spalenia nadmiaru tkanki tłuszczowej. Opiera się na spożywaniu trzech głównych posiłków (dopuszczane dwie przekąski). Podzielona jest na etapy:

Etap pierwszy

Około dwa tygodnie, spożycie węglowodanów ograniczone do 20g na dobę. Dopuszczalne produkty: wszystkie mięsa, ryby, owoce morza, jaja, tłuste produkty mleczne (np. sery, masło i śmietana), oleje roślinne, majonez, dozwolone są warzywa, ale w ilości nie przekraczającej wspomnianej ilości produktów węglowodanowych.

Etap odchudzający

Powolne zwiększanie ilości węglowodanów, o 5gramów tygodniowo. Dodajemy owoce mające niski indeks glikemiczny np. maliny czy truskawki, warzywa strączkowe, produkty pełnoziarniste, biały ser.

Etapy następne

Stopniowo zwiększające ilość węglowodanów ok 10g na tydzień do uzyskania maksymalnie 100g i utrzymania tej ilości na stałe.

Wady: zwiększa ryzyko pojawienia się poważnych chorób (np. miażdżycy, udaru mózgu, osteoporozy, kamicy nerkowej), zakwaszenie organizmu, monotonność, niedobory witamin i minerałów, pogorszenie samopoczucia, zaparcia.

 

Coś więcej na temat diety Atkinsa

Doktor Robert Atkins był amerykańskim lekarzem i kardiologiem, twórcą omawianej w niniejszym artykule „Diety Atkinsa”. Innowacyjny sposób żywienia inspirowany był artykułem badawczym, przeczytanym przez doktora w „Journal of the American Medical Association” – tygodniku wydawanym przez organizację amerykańskich lekarzy. Artykuł zatytułowany „Weight reduction” opublikowany przez Alfreda Pennington’a w 1958 roku, zawierał obietnice jako iż dieta o zwiększonej podaży białka i tłuszczu, przy równoczesnym obcięciu węglowodanów, wiązała się ze znaczną redukcją masy ciała. Pennington twierdził, że jego pacjenci w czasie stosowania jadłospisu pomimo przyjmowaniem 3000 kalorii, znacznie stracili na wadze. Argumentował to faktem, iż zwiększone spożycie tłuszczu i białka wiąże się z większym uczuciem sytości, które nie jest możliwe do osiągnięcia w przypadku standardowej niskokalorycznej diety redukcyjnej. Dodatkowo wzmożona konsumpcja białka prowadzi do intensywnej termogenezy poposiłkowej, czyli produkcji ciepła w organizmie pod wpływem spożywania pokarmów. A jak się okazuje, to właśnie po spożyciu białka powstaje najwięcej ciepła, gdyż organizm do ich spalenia potrzebuje najwięcej energii – tym samym spala najwięcej kalorii, a proces spalania tkanki tłuszczowej jest bardziej wydajny. Kolejnym z mechanizmów tłumaczących skuteczność tej diety jest fakt, iż kiedy drastycznie ograniczamy spożycie węglowodanów i organizm osiąga stan ketozy- nagromadzenia ciał ketonowych w organizmie – zaczyna spalać własne zasoby tłuszczu. Gdy tłuszcze stają się głównym źródłem energii, tracimy na wadze. Ale dość tej fizjologii. Zapewne ciekaw jesteś jakie są więc założenia Diety Atkinsa?

Dieta Atkinsa to jedna z tych modnych diet, o których każdy słyszał, ale zasadniczo nie wiadomo „z czym to się je”. No właśnie. Czy rzeczywiście jest warta Twojej uwagi? Już w latach 80tych ubiegłego wieku znalazła swoich zwolenników w USA i Wielkiej Brytanii. Autor przekonywał, że jedząc bez ograniczeń mięso, ryby, jaja oraz inne produkty wysokotłuszczowe przy jednoczesnym ograniczeniu spożycia węglowodanów, w ciągu miesiąca jesteśmy w stanie zrzucić od 3 do 8 kg! Brzmi zachęcająco. Czy posiada w takim razie jakieś restrykcje? Sam proces utarty masy ciała składa się z czterech etapów. Pierwsza faza powinna trwać 2 tygodnie i jej zadaniem jest przygotowanie nas do kolejnych etapów diety. W okresie tym wykluczamy owoce, nabiał, orzechy, produkty zbożowe, takie jak pieczywo, kasze i makarony, ale również inne produkty skrobiowe jak ziemniaki czy kukurydzę. Podstawę naszego jadłospisu stanowi wszelkiego gatunku mięso, jaja, oleje roślinne, masło, ryby i owoce morza oraz warzywa o niskiej zawartości węglowodanów. W tym okresie powinniśmy spożywać do 20 g węglowodanów dziennie. Podczas drugiego etapu, możemy zwiększyć ilość węglowodanów do 50 g dziennie, dzięki czemu w diecie mogą pojawiać się owoce o niskiej zawartości węglowodanów. W kolejnej fazie ponownie dodajemy 10 g węglowodanów, z równoczesną kontrolą czy nie następuje przyrost masy ciała. Ostania faza diety, to etap który dla utrzymania uzyskanych efektów powinniśmy prowadzić przez całe życie. Dozwolone jest spożycie węglowodanów w większej ilości, jednak z zachowaniem umiaru. Podstawę naszej diety nadal powinny stanowić białka i tłuszcze. W tym czasie nie powinien nastąpić przyrost masy ciała większy niż 2 kg. Dieta Atkinsa jak każda z diet, niewłaściwie stosowana może posiadać wady. Jednym z zagrożeń dla osób praktykujących ten sposób żywienia są niedobory witamin, składników mineralnych, a także błonnika, które mogą poważnie odbić się na Twoim zdrowiu. Nasi specjaliści mają jednak na to sposoby! Aby uniknąć efektu „jo-jo” i nie narazić się na powikłania zdrowotne, zaufaj nam i oddaj się pod opiekę wykwalifikowanych dietetyków. Nie rozpoczynaj również diety na własną rękę. Jeśli cierpisz na choroby takie jak miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, albo masz wysokie stężenie cholesterolu we krwi –skonsultuj to z lekarzem lub dietetykiem.

Istnieje kilka dowodów naukowych jakoby Dieta Atkinsa była przydatna w zwalczaniu pewnych chorób. Jak wykazano, zmodyfikowana dieta Atkinsa może być stosowana w leczeniu dzieci i dorosłych z padaczką lekooporną, glikogenozą typu III czy dzieci z zespołem Lennoxa i Gastauta [1]. W roku 2013 odnotowano około 400 pacjentów, u których dieta Atkinsa w leczeniu nieuleczalnych drgawek, wykazała lepszą tolerancję i podobną skuteczność do diety ketogennej [2]. Ograniczając spożycie węglowodanów do 10 g na dzień, po 6 miesiącach 11 pacjentów pozbyło się napadów padaczkowych, a 8 miało zmniejszenie częstości napadów o ponad 50% [3]. Oprócz przejściowej hipoglikemii nie zaobserwowano poważnych działań niepożądanych [4]. Jednak badania w tym kierunku wciąż trwają.

Bez względu na to, czy posiadasz jedną z wyżej wymienionych jednostek chorobowych, czy po prostu chcesz postawić na szybką, skuteczną i bezpieczną utratę tkanki tłuszczowej, zgłoś się do nas. Poprzez odpowiednio zbilansowany jadłospis skomponowany według Twoich preferencji oraz prawidłowo dobraną i niezbędną w tym okresie suplementację, pomożemy osiągnąć Ci wymarzoną sylwetkę, nie pozbawiając Cię przy tym wartości odżywczych i smakowych.

[1]Źródła:

  1. Experiences with the Pennington Diet in the Management of Obesity. Can Med Assoc J 1961 Jun 24; 84(25): 1411–1414
  2. A decade of the modified Atkins diet (2003–2013): Results, insights, and future directions. Epilepsy Behav 2013 Dec;29(3):437-42
  3. Glycogen storage disease type III: modified Atkins diet improves myopathy. Orphanet J Rare Dis 2014 Nov 28;9:196
  4. Use of the modified Atkins diet in Lennox Gastaut syndrome. J Child Neurol 2015 Apr;30(5):576-9

Przy tworzeniu tekstu pomagał dietetyk Arkadiusz Matras.

Pozostałe diety