Dieta bogatoresztkowa brzmi co najmniej jak sposób żywienia XV wiecznych chłopów służącym władcy, który co jakiś czas oddaje im resztki ze swojej uczty. Nic bardziej mylnego! Bogatoresztkowy jadłospis może opierać się o względnie niedrogie produkty spożywcze. Charakteryzuje się bowiem wysoką podażą produktów bogatych w błonnik pokarmowy jak produkty z pełnego przemiału, warzywa i owoce. Błonnik nie ulega rozkładowi w układzie pokarmowym. Podczas podróży po jelitach wiąże wodę zwiększając objętość mas kałowych i przyspiesza perystaltykę jelit. Opierając dietę o chleb pełnoziarnisty, kaszę gryczaną i pokaźną porcję warzyw prawdopodobnie Twój układ pokarmowy zazna efektu „woosh” zwiększając tym samym częstotliwość wypróżnień, a uczucie ciężkości i zalegania pokarmu w jamie brzusznej będzie tylko przykrym wspomnieniem. Z wyżej wymienionej przyczyny, dietę bogatoresztkową zaleca się głównie osobom borykającym się z zaparciami, a podaż błonnika ustala indywidualnie, zazwyczaj na poziomie 40-70 gramów (zalecenia dla ogółu społeczeństwa to 20-40 g). Produkty bogate we włókno pokarmowe często charakteryzują się wysoką zawartością FODMAP (ang. fermentable oligosaccharides, disaccharides, monosaccharides and polyols), które w jelicie grubym ulegają fermentacji i niekiedy mogą przysporzyć nam problemów ze wzdęciami, przelewaniem w brzuchu i biegunkami. Dlatego, w celu ustalenia optymalnej podaży błonnika i produktów nieszkodzącym Twojemu układowi pokarmowemu zalecamy konsultację z naszymi dietetykami.

Zaparcia to nie jedyna przypadłość, w której zwiększona podaż błonnika pokarmowego okazuje się trafionym pomysłem. Posiadasz dodatkowe kilogramy zlokalizowane w obrębie Twojego pępka? Osoby spożywające więcej błonnika pokarmowego mają niższe ryzyko wystąpienia otyłości i większe powodzenie w przypadku redukcji tkanki tłuszczowej [1]. Wynika to z faktu, iż błonnik pokarmowy zwiększa objętość pasażu jelitowego regulując w ten sposób uczucie sytości. To dlatego brązowy ryż zapewni nam sytość na dłużej w porównaniu do swojego oczyszczonego brata – białego ryżu. Czujesz się senny po posiłku? Przyczyną mogą być nadmierne wahania glukozy we krwi prowadzące nawet do cukrzycy. Błonnik zmniejsza poposiłkowe stężenie glukozy, a produkty w niego bogate z reguły posiadają niski indeks glikemiczny, co w konsekwencji będzie powodowało lepszą kontrolę glikemii, a my po posiłku zamiast zmęczenia będziemy odczuwać satysfakcję (bo dieta ułożona przez naszych specjalistów oprócz walorów zdrowotnych cechuję się nader wysoką smakowitością). Bliźniacza sytuacja występuje w przypadku osób z występującymi chorobami układu krążenia, będącego przyczyną zgonów prawie połowy Polaków. Produkty z pełnego przemiału, warzywa i owoce to swego rodzaju trójząb broniący nasze serce przed negatywnym wpływem genetyki, niekorzystnych nawyków żywieniowych i szeroko pojętego stylu życia. Bronią nas zarówno przed samymi chorobami układu krążenia, a jak już na nie zachorujemy – ich wyższe spożycie zmniejsza ryzyko śmierci z powodu choroby [2].

Reasumując, dieta bogatoresztkowa charakteryzuje się wysokim spożyciem błonnika pokarmowego pochodzącym głównie z produktów z pełnego przemiału (kasza gryczana, ryż brązowy, chleb pełnoziarnisty), warzyw i owoców. Idealnie nada się dla osób mających problem z regularnym wypróżnianiem lecz korzyści z jej stosowania mogą upatrywać osoby z problemami metabolicznymi jak cukrzyca typu II czy choroby układu krążenia.

Źródła:

  1. Slavin JL.: Dietary fiber and body weight. Nutrition 2005 Mar;21(3):411-8
  2. Aune D. I wsp.: Whole grain consumption and risk of cardiovascular disease, cancer, and all cause and cause specific mortality: systematic review and dose-response meta-analysis of prospective studies. BMJ 2016; 353: i2716.

Przy tworzeniu tekstu pomagał dietetyk Arkadiusz Matras.

Ważne jest aby w przypadku stosowania diety bogatoresztkowej spożywać duże ilości płynów (ok2-2,5litra/dzień). Nie jest ona wskazana przy schorzeniach żołądka, takich jak zapalenie czy choroba wrzodowa, w stanach zapalnych trzustki, dróg żółciowych albo jelit.
Przeciwwskazaniem są także choroby zakaźne, jak również stany niedoboru składników mineralnych oraz białka.
Jeśli interesuje Cię dieta bogatoresztkowa w postaci gotowych posiłków z dostawą, zapraszamy do składania zamówień w naszym cateringu dietetycznym poprzez zakładkę zamówienia.

Pozostałe diety