Nazywana inaczej dietą człowieka pierwotnego luz jaskiniowców. Jest to sposób odżywiania oparty na prawdopodobnej diecie naszych przodków, zakłada spożywanie tylko takich produktów, jakie były dostępne dla ludzi pierwotnych. Można przez to rozumieć, że eliminuje produkty, które nie były wtedy znane, głównie zboża, cukier i rafinowane oleje, a w niektórych przypadkach także rośliny strączkowe i nabiał.

Dieta Paleo w cateringu dieteyczny.

Dieta Paleo składa się głównie z warzyw, owoców, jajek, orzechów, ryb, grzybów oraz mięsa (najlepiej z wypasu pastwiskowego). W obecnych czasach dieta ta jest modyfikowana i przybiera najróżniejsze formy.

Sztuka Jedzenia została poproszona o przygotowanie cateringu dietetycznego zgodnego z dietą Paleo dla magazynu Uroda (luty 2014). Poniżej jej opis oraz wrażenia osoby która przez 2 tygodnie korzystała z diety paleo przez nas przygotowanej.

DIETA PALEO

Dieta Paleo, Uroda luty 2014.

Jest wzorowana na jadłospisie naszych przodków z ery paleolitu, którzy nie mieli podobno problemów z nadwagą… Bogata w mięso, ryby, owoce i warzywa, ale bez skrobi. Nie można jeść zbóż, roślin strączkowych, ziemniaków, nabiału soli, słodyczy. Cel: dieta ma dostarczyć niezbędne ilości chudego białka zwierzęcego, tłuszczu, węglowodanów i błonnika, a w efekcie pozwolić nam schudnąć nawet 20 kg w ciągu pół roku.

Opinia Magdy: Na początku dietetyczka Magdalena Superson przeprowadziła ze mną długą rozmowę i stwierdziła, że trzeba zmodyfikować pierwotną wersję menu pod moim kątem. Prowadzę aktywny tryb życia i brak węglowodanów pochodzących ze zbóż mógłby spowolnić mój metabolizm. A w efekcie spowodować, że byłabym ciągle zmęczona. Dlatego raz dziennie, na śniadanie, jadłam pieczywo. Nie jestem fanką mięsa, ale muszę przyznać, że posiłki były smaczne i różnorodne, a przede wszystkim zawsze świeże. W ciągu dwóch tygodni schudłam 2 kilogramy, czyli dokładnie tyle, ile zalecała mi specjalistka.

 

Przykładowy zestaw zgodny z dietą paleo:

  • Śniadanie: Pieczone połówki jabłka nadziewane sałatką owocową i orzechami
  • Przekąska: Sałatka z kurczakiem
  • Obiad: Filet z łososia z pomidorkami koktajlowymi na szpinaku
  • Przekąska: Mus owocowy
  • Kolacja: Krem z białych warzyw z wiórkami szynki parmeńskiej

Zestawy są zróżnicowane, codziennie coś innego 🙂

Pozostałe diety