Dieta dr Haya, zwana inaczej dietą rozdzielną czy dietą niełączenia, opiera się na przekonaniu, że nie powinno się spożywać niektórych produktów w jednym czasie, gdyż ich pH może ze sobą kolidować i wpływać niekorzystnie na proces trawienia oraz przemiany energetyczne w ludzkim organizmie. Doktor William Howard Hay w latach dwudziestych ubiegłego wieku opublikował książkę „Health via Food”, w której przedstawił swoją teorię na temat niełączenia określonych produktów spożywczych. Podzielił on produkty na kwasowe, zasadowe i neutralne, jednak nie zawsze podział ten odzwierciedlał rzeczywiste pH produktów.

1 – PRODUKTY KWASOWE

2 – PRODUKTY NEUTRALNE

3 – PRODUKTY ZASADOWE

mięso, drób, ryby, jaja, mleko, mleko sojowe, sery

*nie powinno się łączyć mleka z mięsem

orzechy włoskie, laskowe, migdały

produkty pełnoziarniste z pszenicy, jęczmienia, owsa, prosa oraz ryżu

jabłka, morele, nektarynki, truskawki, maliny, mandarynki, pomarańcze, grejpfrut, winogrono, kiwi, wiśnie, agrest, porzeczki, cytryna, limonka, mango, melony, ananasy, suszone śliwki

masło, śmietana, żółtko jaja, oliwa

dojrzałe banany, figi, rodzynki, daktyle, rodzynki

soczewica, soja, fasola, ciecierzyca

wszystkie warzywa zielone oraz korzeniowe

WYJĄTEK: ziemniaki

ziemniaki, bataty, dynia

* nie powinno łączyć się produktów z kolumny 1 z produktami z kolumny 3

Dr Hay twierdził, że nie powinno się łączyć produktów białkowych z węglowodanowymi (czyli kwasowych z zasadowymi), ponieważ takie połączenie może zneutralizować pH soków żołądkowych i doprowadzić do zaparć czy stanów zapalnych w przewodzie pokarmowym. Dr Hay zalecał spożycie trzech posiłków dziennie, pomiędzy którymi należało zachować czterogodzinny odstęp. Pierwszy z posiłków powinien składać się z tylko zasadowych produktów, drugi tylko z produktów kwasowych z dodatkiem warzyw i dozwolonych owoców, a w skład ostatniego powinny wchodzić warzywa, owoce i produkty skrobiowe. Taki sposób żywienia miał gwarantować utratę masy ciała, przeciwdziałać cukrzycy i oczyszczać organizm.

Teorie Howarda Haya nie zostały jednak potwierdzone badaniami naukowymi. Udowodniono za to, że trypsyna, amylaza i lipaza wydzielane są w równych stężeniach podczas trawienia, więc nie ma znaczenia, czy w naszym posiłku znajdą się produkty tylko białkowe, tylko węglowodanowe czy zmieszane. Za utratę masy ciała podczas stosowania diety Haya nie jest odpowiedzialny sam fakt niełączenia produktów, lecz to, że dieta ta dostarczała mniej kalorii, niż wynosiło zapotrzebowanie pacjenta, co wiązało się z występowaniem deficytu energetycznego.

  1. William H. Hay (1929), Health via Food

Pozostałe diety