Dieta Ornisha

Dr Dean Ornish, amerykański lekarz specjalizujący się w kardiologii, który w latach siedemdziesiątych XX wieku opracował system prewencji (zarówno pierwotnej jak i wtórnej) chorób układu krążenia bazujący wyłącznie na niefarmakologicznych metodach. Aktualnie w Polsce blisko połowa zgonów podyktowana jest właśnie incydentami sercowo- naczyniowymi. Bazując na zasadach Ornisha fantastycznie dbamy o nasze serce i oddalamy od siebie szeroką gamę leków, które stosowane są na kardiologiczne przypadłości. Główną zasadą kardiologa jest przestrzeganie bardzo zdrowej, choć restrykcyjnej diety opartej o zasady wegetarianizmu. W diecie Ornisha nie znajdziemy miejsca na kanapkę z szynką, czy porcję ziemniaka ze schabowymi. Niemniej jednak, nasz catering posiada ogromną bazę potraw, które w godny sposób zastąpią mięsne produkty w Twoim jadłospisie. Nie daj się zwieść opinii niewykwalifikowanych osób, jakoby dieta bez mięsa była groźna dla Twojego zdowia. Stanowisko jednej z największych dietetycznych organizacji, Academy of Nutrition and Dietetics jasno wskazuje na bezpieczeństwo diet roślinnych na każdym etapie życia, oczywiście o ile jest ona prawidłowo zbilansowana! Udział węglowodanów w diecie Ornisha wynosi 75% całkowitej wartości energetycznej diety, białka w okolicach 15%, a tłuszczu 10%. Dla porównania, dla ogółu populacji zalecenia wynoszą kolejno 45-60%, 10-15%, 20- 35%.

Jadłospis Ornisha opiera się w głównej mierze o świeże warzywa i owoce, produkty zbożowe z pełnego przemiału i rośliny strączkowe okraszone dodatkiem białka jaja kurzego oraz produktów mlecznych o zerowej zawartości tłuszczów. W niewielkiej ilości staramy przemycić się w niej orzechy, nasiona, pestki czy awokado. Podczas przestrzegania opisywanej diety ogranicza się spożycie węglowodanów przetworzonych jak biały ryż, słodycze, produkty mleczne o wyższej zawartości tłuszczów, margaryny czy nawet tłuste ryby morskie (wykazujące korzystny wpływ na zdrowie). Zapomnieć powinniśmy o śmietanie, żółtkach czy maśle. W pierwszym okresie stosowania jadłospisu, jego prawidłowe zbilansowanie może wydawać się niezmiernie trudne i wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia dietetycznego, dlatego zachęcamy do skorzystania z pomocy naszych specjalistów, którzy oprócz prawidłowo skomponowanej diety stawiają na edukację i naukę prawidłowych nawyków żywieniowych. Z czasem Twoje doświadczenie pozwoli na własne, odpowiednie wybory. Produkty, na których opiera się dieta Ornisha charakteryzują się niską gęstością energetyczną. Oznacza to, że cały talerz jedzenia dostarczy nam niewielkiej ilości kalorii. Dodatkowo, są one bogatym źródłem błonnika pokarmowego gwarantującego sytość po każdym posiłku. Te synergistyczne cechy pozwolą na zdrową utratę nadmiernej masy ciała. Zgubienie boczków to nie jedyna zaleta! Kiedy do diety dołączysz regularną aktywność fizyczną o umiarkowanej intensywności, rzucisz palenie i ograniczysz stres – zmiany miażdżycowe zatykające Twoje tętnice ulegną zmniejszeniu, a ryzyko zgonu zdecydowanie się zmniejszy! Udowodnił to sam Ornish publikując swoje przełomowe badanie w jednym z najpoważniejszych periodyków naukowych – The Lancet.

Reasumując, Dean Ornish, w celu prewencji chorób układu krążenia zaleca stosowanie jadłospisu opartego o nieprzetworzone produkty pochodzenia roślinnego. Jadłospis z przewagą świeżych warzyw, owoców, zbożowych produktów pełnoziarnistych i roślin strączkowych poprawi stan Twoich tętnic. Jego zbilansowanie i pomysły na serwowane potrawy mogą być ciężkim orzechem do zgryzienia, dlatego przed zaczęciem stosowania diety zalecamy skontaktować się z naszymi dietetykami w celu ustalenia szczegółów diety. Jadłospis to jednak nie wszystko, Ornish zaznacza, że najlepszych efektów możemy spodziewać się, po połączeniu go z regularną aktywnością o umiarkowanej intensywności, ograniczeniem stresu i rzuceniem palenia!

Źródła:

  1. Melina V, Craig W, Levin S.: Position of the Academy of Nutrition and Dietetics: Vegetarian Diets. J Acad Nutr Diet 2016, 116(12):1970-1980
  2. Ornish D., Brown SE., Scherwitz LW. i wsp.: Can lifestyle changes reverse coronary heart disease? The Lifestyle Heart Trial. Lancet 1990 Jul 21;336(8708):129-33

Przy tworzeniu tekstu pomagał dietetyk Arkadiusz Matras.

Jeżeli interesuje Ciebie dieta Ornisha w wygodnej formie gotowych posiłków na cały dzień, zapraszamy do zakładki zamówienia.

Pozostałe diety