Catering sportowy
Catering sportowy winien charakteryzować się maksymalnym indywidualizmem. Z jednej strony zapewniamy optymalną podaż substratów budulcowych i energetycznych jak białka, tłuszcze i węglowodany, aby w zależności od wykonywanej dyscypliny sportowej i okresu treningowego zawodnik w pełni wykorzystywał swój potencjał (optymalne nasilenie syntezy białek mięśniowych po treningu oporowym, uzupełnienie rezerw glikogenu między jednostkami o charakterze wytrzymałościowym czy zapewnienie regeneracji po weekendowym turnieju). Z drugiej – nasze posiłki wykonane są z nieprzetworzonych i różnorodnych produktów, przez co dbamy o prawidłowe nawyki żywieniowe naszych podopiecznych pokazując im dotąd nieznane rozwiązania kulinarne, które w przyszłości mogą zawitać na ich talerzach. Cała strategia żywieniowa uwzględnia komfort trawienny, a co najważniejsze psychiczny – nasze jadłospisy bowiem dostosowane są do preferencji klienta. Wisienką na torcie (oczywiście wykonanym bez dodatku cukru :-)) w naszym cateringu jest jakość produktów warunkująca niepowtarzalny smak.
Wszystkie diety układamy biorąc pod uwagę zwłaszcza:
- cel diety (zwiększenie masy mięśniowej, redukcja tkanki tłuszczowej, poprawa siły, wytrzymałości itp.)
- okres treningowy (sezon przygotowawczy/startowy)
- rodzaj treningu
- zalecenia trenera
Pierwszym krokiem aby zamówić catering sportowy jest wypełnienie formularza dostępnego w zakładce zamówienia.
Cena cateringu sportowego (przy proporcji składników/zestaw: ok 150g białka, 400g węglowodanów, 100g tłuszczu) to około 93zł/zestaw.
Niestety wielu sportowców ogranicza swoje możliwości poprzez nieodpowiednio skomponowany jadłospis. W mediach społecznościowych spotykają się ze sprzecznymi informacjami, a z uwagi na brak konsultacji z dietetykiem wprowadzają do swojego żywienia strategie, które mogą negatywnie odbić się na formie podczas treningów i startów. W dyscyplinach, w których dużą wagę przywiązuję się do wyglądu sylwetki (kulturystyka, gimnastyka, łyżwiarstwo figurowe) lub cechujących się dużą objętością treningową (biegi długodystansowe, triathlon, kolarstwo itp.) zawodnicy borykają się ze spożyciem zalecanej ilości energii. Długie treningi, obowiązki domowe, dbałość o masę ciała, brak chęci do gotowania – te wszystkie aspekty mogą mieć wspólny mianownik – dietę o zbyt niskiej podaży kalorii. Przedłużający się stan deficytu energetycznego ma przykre konsekwencje. Najbardziej irytującym dla zawodnika jest oczywiście pogorszenie wydolności. Z punktu widzenia dietetyka niezadowalające wyniki podopiecznego to tylko przykry dodatek – po długim czasie niedojadania zawodnik może mieć do czynienia z zespołem RED-S (Relative Energy Deficiency in Sport), skupiającym w swoim spektrum m.in.: zaburzenia funkcji układu sercowo-naczyniowego, zmniejszenie tempa metabolizmu, osłabienie układu immunologicznego. U kobiet do wyżej wymienionych objawów dochodzą zaburzenia miesiączkowania i obniżona gęstość mineralna kości, co może zwiastować problemy z płodnością i predysponować zawodniczkę do częstszych urazów [1]. Do RED-S może przyczynić się omijanie śniadań, często przez pośpiech towarzyszący nam w codziennym życiu. Niestety, według badań naukowych, nawet jeśli sportowcy spożywają śniadanie, to aż 58% zawodników nie dostarcza w nim rekomendowanej ilości białka. Co gorsza, podczas kolacji podobny błąd można zaobserwować u 38% atletów [2]. Taki nawyk może upośledzać adaptacje treningowe wpływając negatywnie na formę sportową. Wybierając nasz catering nie musisz martwić się o przygotowaniem pełnowartościowego białka do każdego posiłku – każdy z nich dostarczy Ci różnorodnego źródła protein. Poza tym zapomnij o jedzeniu kilka dni z rzędu tego samego rodzaju mięsa!
Podsumowując, jeśli zależy Ci na optymalizacji swoich wyników sportowych, chciałbyś poznać nowe smaki dodatkowo wyrabiając prawidłowe nawyki żywieniowe i/lub Twoja doba jest za krótka na eksperymentowanie w kuchni – wybór jest jasny!
- Mountjoy M., Sundgot-Borgen J., Burke L. i wsp.: The IOC consensus statement: beyond the Female Athlete Triad–Relative Energy Deficiency in Sport (RED-S). Br J Sports Med. 2014 Apr;48(7):491-497
- Gillen JB., Trommelen J., Wardenaar FC. i wsp.: Dietary Protein Intake and Distribution Patterns of Well-Trained Dutch Athletes. Int J Sport Nutr Exerc Metab 2017 Apr;27(2):105-114
Przy tworzeniu tekstu pomagał dietetyk Arkadiusz Matras.